Nie żyje król, niech żyje król! - recenzja "Śmierci królów" Bernarda Cornwella


Kolejny tom i kolejne prawie pięćset stron zapierającej dech przygody i historii powstawania Anglii w kształcie, w jakim ją znamy obecnie. Bernard Cornwell po raz szósty zabiera nas w genialną podróż w czasie i poprzez ognie wojny wraz z lordem Uhtredem. A ja już po raz kolejny dochodzę do wniosku, że chyba zakochałam się po uszy w tej serii. Uprzedzam, że nie uniknęłam spojlerów w tej recenzji.

Umiera król Wessexu, Alfred, zwany przez potomnych Wielkim, a na tron ma wstąpić jego syn Edward. Życiowe marzenie Alfreda, stworzenie zjednoczonego Angelcynnu, czyli kraju wszystkich Anglów i Sasów, pozostało na razie niezrealizowane, ale tę ideę w swoje panowanie niesie też Edward. I chociaż nastaje na wyspie czas pokoju, to Uhtred z Bebbanburga przeczuwa, że nie potrwa on wiecznie. Spodziewa się, że lada moment Duńczycy zaatakują. Szczególnie że dwóch przywódców z dalekiej Północy, Sigurd i Kanut, zbiera sojuszników i największą armię, jaka do tej pory nawiedziła brzegi Wessexu. I chociaż zwodniczy pokój trwa już trzy lata, to czarne chmury zbierają się nad Sasami, Uhtredem i młodym Edwardem. Tylko jeden miecz będzie w stanie obronić dopiero powstającą Anglię, ale jak zawsze nikt go nie chce słuchać...
Po mało zachwycającym tomie piątym tom szósty to powrót do starej, dobrej narracji Cornwella. Dużo się tu dzieje od samego początku, aczkolwiek w środku książki akcja nieco zwalnia, by potem znowu rozpędzić się i gnać aż do samego końca. W porównaniu do innych części serii, polityki i kunktatorstwa jest tu dużo mniej, a autor skupił się na działaniach wojennych i zachowaniu się Uhtreda w trakcie pokoju. Dzięki temu nie ma tu ciągłej gadaniny, a zamiast tego serwuje nam się kawał literatury wojennej, który wciąga już od pierwszych linijek tekstu.
Cieszy też zmiana postępowania i charakteru Uhtreda. Przestał wreszcie roztrząsać swój dwoisty, sasko-duński charakter i pogodził się z tym, jak potoczyło się jego życie. Dzięki miłości do Aethelflaed odnalazł spokój i chociaż wciąż nienawidzi chrześcijaństwa i jest poganinem, to nie przeszkadza mu aż tak wyznawanie jednego boga przez innych w jego otoczeniu. Po raz chyba pierwszy od początku serii Uhtred jest w pełni sobą i wydaje się wreszcie całkiem szczęśliwy, mając za kochankę córkę Alfreda. Ponadto nie ma tutaj aż tak podkreślanej wrogości do chrześcijaństwa, dzięki czemu czyta się to dużo lepiej. Owszem, kilka razy zwrócono uwagę na to, że pogaństwo jest dużo lepsze (w oczach Uhtreda), ale nie to było tym razem główną osią całej książki.
Po raz kolejny nie mogę wyjść z podziwu, jak Cornwell opisuje sceny batalistyczne. Niemal czuje się ten strach przed atakiem i euforię po zwycięstwie. Czytałam wiele książek, ale to chyba właśnie twórczość brytyjskiego pisarza jest bliska mojemu ideałowi literatury wojennej. Opisy są plastyczne i dokładne, ale jednocześnie nie spowalniają akcji, a wręcz przeciwnie – nadają jej coraz większego tempa i sprawiają, że człowiek czuje się tak, jakby stał obok głównego bohatera w murze tarcz, modląc się do wszystkich bogów o przeżycie i zwycięstwo.
Nie da się ukryć, że każda kolejna część losów Uhtreda z Bebbanburga jest równie doskonała, jak poprzednie. Oprócz nieco słabszego piątego tomu każdy trzyma poziom i porywa swoim rozmachem. Ciągłe walki, spiski, knowania i spory, nie tylko na tle religijnym, ale też politycznym, pociągają za sobą czytelnika w wir wydarzeń. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach Bernard Cornwell również mnie czymś zaskoczy i sprawi, że zapomnę na długie godziny o otaczającym mnie świecie.


Tytuł: Śmierć królów

Autor: Bernard Cornwell

Tłumaczenie: Anna Dobrzańska

Cykl: Wojny Wikingów, tom VI

Wydawnictwo: Otwarte

Liczba stron: 448

Rok wydania: 2019
Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

Komentarze

 1. Szósty tom cyklu to najwyższy czas, by Uthred się ogarnął, no i fajnie, że seria trzyma poziom!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już teraz mogę zdradzić, że w siódmym tomie jest bardziej ogarnięty. :D O Cornwellu można wszystko powiedzieć, ale jego książki naprawdę są genialne. :)

   Usuń
 2. Mam tą serię i mi się ona również bardzo podoba! Przemiana Uthreda jest imponująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działa na wyobraźnię czytelnika i jest ze wszech miar umotywowana okolicznościami.

   Usuń
 3. jestem zaintrygowana tą przemianą, muszę przeczytać ksiązke

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam się zgłosić po tę serię, ale obawiałam się, że nie wpasuje się ona w moje ulubione czytelnicze klimaty. Niestety chyba miałam rację. Ale jestem pod wrażeniem tego, jak pięknie prezentują się grzbiety całej serii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprawa graficzna ciekawie pomyślana, pięknie prezentują się na półce. :)

   Usuń
  2. Mnie się na szczęście udało załapać na całość serii i jestem tym faktem wniebowzięta. :D A seria na półce wygląda po prostu genialnie. :)

   Usuń
 5. Cornwell jest naprawdę świetnym pisarzem. Nie znam żadnego innego, który wydałby tyle książek i każda trzymałaby poziom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie oprócz Wojen Wikingów i "Złodzieja z szafotu" nie czytałam innych jego książek, ale na pewno przeczytam wszystkie, które są i będą dostępne w języku polskim. :)

   Usuń
 6. Nie znam serii, ani pisarza, to chyba nie mój gatunek literacki....:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdemu pasuje taka batalistyczna proza historyczna. ;)

   Usuń
 7. Wydanie tych książek jest przepiękne i na pewno cała kolekcja, będzie się świetnie prezentować. Ja jeszcze nie fascynuje się wikingami, ale widzę, że te książki zbierają dużo fanów. Może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto po tę serię sięgnąć, jest napisana z epickim rozmachem i czyta się ją świetnie. :)

   Usuń
 8. Słyszałam same dobre słowa o tej książce i już sobie zapisałam ją do przeczytania! Do tego to wydanie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydanie jest po prostu świetne, grzbiety na półce prezentują się bardzo zacnie. :)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Dla fanów powieści historycznych z całą pewnością to absolutny must have. :)

   Usuń
 10. Trafić na tak wspaniałe książki to wielka sztuka, ale jakże cudowna satysfakcja. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, ja się po prostu zakochałam, a każdy tom to świetna przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 11. uhuhu ale seria... trzeba będzie się kiedyś przymierzyć...

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że tom szósty nadrobił za piąty. Piękną masz kolekcję już:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tylko serce boli, że już niedługo koniec. :(

   Usuń
  2. Pierwotnie miało być ich 10 wydanych na polskim rynku przez Otwarte, ale pojawiły się już zapowiedzi, że będą kolejne dwa, które są wydane po angielsku. :) A Cornwell dalej pisze, więc strach się bać. :D

   Usuń
 13. Dobrze przeczytać, że seria nie traci na jakości! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o tej serii, ale jeszcze nie miałam okazji czytać. W wolnej chwili z pewnością nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie co nadrabiać, tyle tomów... Aż Ci zazdroszczę, że całość przed Tobą. :D

   Usuń
 15. Muszę tą serie nadrobić bo jestem na 3 tomie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio dosyć często trafiam na recenzje tej serii. Niestety - totalnie nie jest w moim stylu :( Chociaż graficzne wydanie bardzo mi się podoba i chętnie widziałaym te książki u siebie na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Graficznie to wydanie wymiotło chyba wszystkie książki, jakie mam na półkach, a na pewno większość z nich. :)

   Usuń
 17. Nie czytałam tych książek ale muszę w końcu sobie kupić te 6 tomów bo kusi mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można zamówić na stronie wydawnictwa z comiesięczną subskrypcją kolejnego tomu. ;) Świetny pomysł, swoją drogą, według mnie. :D

   Usuń
 18. Aż mi się przypomniała piosenka ze "Strasznych historii" o władcach angielskich :D Kurcze, teraz zaczynam żałować, że jednak nie zgłosiłam się do recenzji tych książek :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest czego. :D Czyta się naprawdę szybko, jest ciekawie napisana i wprost nie można się od niej oderwać. :)

   Usuń
 19. Kompletnie nie kojarzę tej serii, a brzmi ciekawie hm :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Całość wygląda cudownie... Muszę ją przeczytać, bo to kompletnie moje klimaty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością Ci się spodoba, to jest jedna z najlepszych serii, jakie w życiu czytałam. :)

   Usuń
 21. Niespecjalnie ciągnie mnie do tych klimatów, jednak wyraźnie widzę, że ich fani niczego nie będą żałować, kiedy po raz pierwszy zetkną się z tą serią. Sama wysoka ocena wyraźnie wskazuje na OLBRZYMI poziom zadowolenia! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziom zadowolenia jest wprost kosmiczny, chyba w życiu nie czytałam czegoś tak dobrego, jak ta seria. :)

   Usuń
 22. Widzę, że kolejny tom bardzo przypadł Ci do gustu. Mnie takie serie historyczne szczególnie nie urzekają. Chyba muszę do nich jeszcze dojrzeć. Tak, jak bardzo długo dojrzewałam do reportaży, które teraz uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gust się zmienia z wiekiem, ja kiedyś nie sięgałam po pozycje popularnonaukowe, które teraz bardzo lubię. :) Wszystko przed nami. ;)

   Usuń
 23. Bardzo dużo opinii krąży o tych książkach, a ja się wkręcam w nie coraz bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszędzie gdzie widzę te książki, wszyscy opowiadają o niej niemalże w superlatywach. Muszę się w końcu zabrać za te serie i sama się przekonać czy faktycznie książki są tak dobre :) Kinga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepsze książki historyczne, jakie do tej pory czytałam, nie ma lepszych. :)

   Usuń

Prześlij komentarz