Wyprawa dookoła świata palcem po mapie – recenzja "Więźniów geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat" Tim Marshall

Każdy chciałby podróżować i zwiedzać świat. Jednak w obecnych, pandemicznych czasach nie jest to takie proste i łatwe zadanie. Niełatwo jest też zrozumieć inne kultury, inną politykę, inne obyczaje. Chyba najprościej jest to wytłumaczyć tym młodym czytelnikom – w końcu w dzieciństwie umysł jest chłonny jak głąb, a czym skorupka... Dlatego na młodszych i ciekawskich świata czytelników czeka tytuł Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat Tima Marshalla.

Książka jest podzielona na rozdziały dotyczące właściwie pewnych, najciekawszych według autora rejonów geograficznych świata. Nie zawsze obejmują one cały kontynent, czasami opowiadają o jednym, lub dwóch krajach. Dlatego widzimy tutaj rozdziały dotyczące Kanady, USA, Ameryki Łacińskiej, Arktyki, Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Chin, Rosji, Korei i Japonii, Indii i Pakistanu oraz Australii. Każda z tych części jest następnie podzielona na kolejne podrozdziały – mamy w nich obowiązkowo za każdym razem geografię danego rejonu oraz trzy-cztery najważniejsze, polityczno-ekonomiczne, kulturalne czy historyczne zagadnienia. A przede wszystkim, jaki wpływ na politykę światową ma geografia naszej planety i jak warunkuje dzieje poszczególnych narodów. Dzięki temu poznajemy najistotniejszą problematykę omawianego regionu.

Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego Tybet jest tak istotnym miejscem na mapie Azji i na Dalekim Wschodzie, jakie bogactwa skrywa terytorium Rosji, jak USA stały się globalnym supermocarstwem i dlaczego geografia jest przekleństwem Afryki, to gwarantuję, że znajdziecie tu odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Więźniowie geografii to świetny sposób na poszerzenie swoich horyzontów, książka wzbogaca naszą wiedzę na ogólne tematy i pozwala na zrozumieniu wielu aktualnych problemów współczesnego świata. Dzięki podziałowi na poszczególne terytoria nie musimy siadać i czytać tej książki w całości za jednym razem. Możemy sięgać do niej i czytać tylko wybrane rozdziały, które akurat szczególnie nas interesują w danej chwili. A taka struktura to zawsze ogromny plus, ponieważ nie powoduje przeciążenia nową wiedzą i świeżymi faktami młodego umysłu.

Muszę tu nadmienić, że przedstawiona przeze mnie wersja tego tytułu, to książka dla dzieci. Wiekowo celowałabym tu 10+, bo młodsi zwyczajnie zanudzą się przy kwestiach politycznych czy ekonomicznych. Całość napisana jest lekkim, łatwym i bardzo przystępnym językiem, który zrozumieją dzieciaki, a świetnym uzupełnieniem treści są grafiki na całe strony. À propos ilustracji – od strony technicznej książka jest wydana po prostu genialnie. W twardej oprawie i większa nieco niż format A4, ze stronami z grubszego papieru, które szybko nie zużyją się od częstego przewracania. Ilustracje są ciekawe, wielobarwne i przyciągają oko od pierwszego spojrzenia. No, po prostu prawdziwa wizualna przyjemność!

Mogę Was szczerze zapewnić, że Więźniowie geografii to świetne, dostosowane dla młodszych czytelników i uproszczone streszczenie książki tego samego autora dla dorosłych. Po jej przeczytaniu z ogromną chęcią i wielką ciekawością sięgnę po pierwowzór, by nieco poszerzyć swoją wiedzę na temat stosunków międzynarodowych i współczesnego świata. Zachęcam do czytania – nowej wiedzy nigdy nie za wiele!


Tytuł: Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Autor: Tim Marshall

Tłumaczenie: Filip Filipowski

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Liczba stron: 80

Rok wydania: 2020


Za egzemplarz serdecznie dziękuję:


Komentarze

 1. Wygląda naprawdę świetnie. Ładnie wydana. Fajny pomysł, że to wersja dorosłej książki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa ta książeczka,podoba mi okładka ,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sama bym zajrzała do obu książek, jestem przekonana, że wyłapałabym kilka aspektów, które później chciałabym szczegółowiej doczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dziecka fascynują mnie inne kultury i miejsca. Na dalekie podróże na razie nie mam perspektyw, co staram się zmienić, ale książkę chętnie poznam. Mój syn jest za mały, ale to byłaby świetna lektira dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano właśnie, podróże utrudnione, jak wręcz niemożliwe, dlatego warto poznawać świat jeszcze w innej formie, a to zaprocentuje w jego znajomości i przyszłym docenieniu turystycznych miejsc. :)

   Usuń
 5. Ciekawa propozycja. Sama chętnie bym przygarnęła te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekna kocia istota na zdjęciu, nasz kocurek nie nalezy do takich ładnych reprezentantów. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro nas zapewniasz o dobrej jakości książki to nic tylko kupić

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś pięknego! Bardzo lubię takie książki, dzięki którym można odbywać podróże do nieznanych zakątków,nawet pozostając w domowym zaciszu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo lubię takie książki, nie tylko odkrywają świat przed dziećmi, ale i dla dorosłych są mega ciekawe :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. ładnie i ciekawie wygląda, recenzja zachęca do nabycia

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój sześciolatek do niedawna miał jakąś manię jeżeli chodzi o mapy. Teraz już mu trochę przeszło.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię tego typu książki; myślę, że dla dzieci ok. 10 lat to strzał w dziesiątkę! Duża porcja wiedzy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz